Сходження до витоків

У Тальному з’явилася синагога послідовників цадика Давида Тверського  

Нагадаємо нашим читачам, хто ж такий раббі Давид Тверський. Він був найпопулярнішим із синів раббі Мордехая Тверського – засновника хасидської династії чорнобильських цадиків. Народився у 1808 році у Чорнобилі, а помер у 1882 році у Тальному. Спочатку він оселився в місті Василькові, а потім переїхав у містечко Тальне (відомий як Талнер ребе), де жив у розкоші, тримав пишний двір, сидів на срібному троні, на якому золотом був написаний вислів з Талмуда: «Давид, цар Ізраїлів, живий вічно». За такі прояви «царственості» російська влада неодноразово його заарештовувала. До його двору, а пізніше і його онука рабина Менахема Нахума (помер у 1916 році), сходилися (особливо в свята) тисячі хасидів з усієї України. Раббі Давид любив спів і музику, його оточували популярні хазани та клезмери. Хасидські мелодії (наприклад, ніггун Талне) хазана Йоселе Талнера (Йосеф Волинець; 1845—1919), який служив при дворі цадиків, користувалися великою популярністю серед хасидів Російської імперії. Проповіді та твори Давида Тверського були насичені світськими притчами і розповідями, часто далекими від єврейського релігійного життя, що, однак, не завадило їхній популярності. Його основні роботи: «Маген Давид» («Щит Давида», 1862), «Біркат Давид» («Благословення Давида», 1862) і «Кехіллат Давид» («Громада Давида», 1882). Він похований у Тальному на старому єврейському цвинтарі, зараз там споруджений огель над його могилою.
В Ізраїлі є п’ять синагог послідовників Тальнер ребе – вони неодноразово приїздили у Тальне на могилу свого цадика, це вони спорудили огель над його могилою. Весь час вони мріяли про те, щоб у цьому місті з’явилася хасидська синагога, де б вони могли зустріти Шабат, єврейські свята та проводити поминальні ритуали. І ось нещодавно на березі річки Тальянки вони викупили частину будинку, де раніше були хлібозавод та будівельний відділ РайСТ, і який тоді пустував. За свідченнями старійшини Тальнівської єврейської громади Естер Рахмілівни Рабинович, там ще до революції була синагога. Взагалі, у Тальному була одна велика синагога (у приміщенні нинішнього методкабінету) і шість малих. У майбутній синагозі був зроблений ремонт, там з’явилися синагогальні речі, меблі, навіть міква.
І ось 6 травня (10 іяру) 2017 року, саме у йорцайт (річницю смерті) Давида Тверського, новий хасидський дім молитви був відкритий і в ньому був проведений перший Шабат. З Меджибожа, українського центру хасидизму, приїхало 15 послідовників тальнівського цадика. Спочатку будівлю було освячено. На зустріч Суботи вони запросили і представників місцевої єврейської громади Валентину Тітлер та Оксану Яворську і надали їм честь запалили перші шабатні свічки у новій синагозі. Потім була проведена суботня служба, після якої гості пустилися у запальний танок.
Наступного дня там був проведений обряд Бар-міцви (релігійного повноліття) для 13-річного хлопчика-хасида. Запам’яталося, як він красиво та співуче читав Тору.
Ввечері тог ж дня була проведена Авдала – ритуал прощання з Шабатом, після чого послідовники тальнівського цадика пішли на могилу свого духовного вчителя, де довго молилися.
Гості поїхали, але пообіцяли, що знову приїдуть сюди наступного року на йорцайт Давида Тверського. І дозволили місцевій єврейській громаді проводити у новій синагозі свої свята.
За інформацією Валентини ТІТЛЕР, голови Тальнівської громади.

Газета «Надежда»

Комментарии запрещены.