«Остання адреса»: у Сумах на чотирьох будинках встановили таблички у пам'ять про загиблих євреїв.
У Сумах вшанували пам'ять жертв політичних репресій. У центральній частині міста представники єврейської громади Сум розмістили меморіальні таблички чотирьом людям, розстріляним в 1937—1938 роках: Хаїму Казацькому, Михайлу Бірштейну, Натану Ескіну і Ісааку Базарському.
У часи «великого терору» у 1937-38 роках у Сумах зазнали репресій майже 600 людей, — говорить історик Олена Приймач, яка досліджує тему сталінських репресій у Сумській області. Вона виступила співорганізатором акції «Остання адреса».
Дизайн табличок виконаний архітектором Олександром Бродським. Кожен знак присвячується окремій людині. Принцип проєкту — «Одне ім'я, одне життя, один знак».
«Це громадянська ініціатива, що має на меті закарбувати пам'ять про людей, які були репресовані під час великого терору. У Сумах було розстріляно майже 300 людей. Сьогодні ми тут зібралися, щоб вшанувати пам'ять чотирьох із них. Вони всі мешкали в центрі міста, були знайомі між собою, були заарештовані в один день і згодом розстріляні», — розповіла Олена Приймач під час заходу.
«За якимись дивними звинуваченнями простого капелюшника, майстра-годинникаря або кравця звинуватили в тому, що він японський агент чи англійський. Це були страшні часи, часи страшного терору», — сказала заступниця директора Благодійного фонду «Хесед Хаїм» Тетяна Мирська.
«У єврейській традиції немає такого, що ми ставимо пам’ятники просто так, немає монументів. В єврейській традиції пам’ять продовжується через тих, хто живе», — сказав рабин Ехіел Левітанські.
Серед розстріляних 34 людини були євреями. Їх пам’ять єврейська громада Сум хоче вшанувати, встановивши ще 20 табличок на сумських фасадах.
У 1958 році